Šťastie si za peniaze nekúpiš

stastie si za peniaze nekupisTo, že prachy nie sú všetkým a že si za ne nemôžete kúpiť šťastie, ste už určite počuli. Áno, sú to otrepané frázy či klišé, niečo na nich však bude. Totiž, každý z nás to počul asi s tým aj súhlasí, ale napriek tomu si myslí, že vďaka peniazom šťastnejší bude. Je to však naozaj tak?

Myslím, že kúsok pravdy na tom, že za peniaze sa aspoň kúsok šťastia kúpiť dá, bude. Predstavte si situáciu. Je noc, ležíte na gauči, máte zlomené srdce, upíjate žiaľ a jediné čo vám pomáha je alkohol, ktorým vám už došiel. Ešte že existuje nonstop donáška alkoholu, kde za jedno víno zaplatíte trikrát viac ako normálne, ale teraz je pre vás dôležitejšie ešte na chvíľu utlmiť zmysly a nemyslieť na váš žiaľ.  Kúpili ste si šťastie? Veľmi relatívne a veľmi chvíľkové áno.

Ak však hovoríme o dlhodobejšom pocite šťastia, o šťastí ako o vnútornom stave, z ktorého už nejde spadnúť, peniaze vám nebudú stačiť. Ťažko sa tomu verí bez skúsenosti. Väčšina z nás sa však bohatým nikdy nestane a preto verí, že kedy si mohli kúpiť to a to, mať viac dovolenky a proste si viac užívať život, boli  by šťastnejší, a to je tiež možné, ale len relatívne. Tí, ktorí to zažili, vedia. Kúpite si dom na kľúč v rezidencii českej metropoly, vilu v španielsku, dom na mori v taliansku, cestujete po celom svete a stále nič. Čím viac toho máte, tým viac toho chcete. Trvalé šťastie neprichádza. Niekedy títo ľudia prídu na to, že si šťastie naozaj za peniaze nekúpia – skrátka to zažijú na vlastnej koži a obrátia sa ho hľadať do vlastného vnútra.

A ako je to s vami? Potrebujete to tiež zažiť alebo viete, že skutočné šťastie nájdete len samy v sebe a nič viac k tomu nepotrebujete?