Späť k prirodzenosti

V poslednej dobe prichádzam na to, že zdravšie a prospešnejšie pre ľudské zdravie, telesné či duševné a celkovo pre jeho „well being“ je vecí sa zbavovať a vracať sa späť k prirodzenosti, k tomu akým spôsobom to zariadila sama príroda ako vymýšľať, čo ešte do našich životov pridať.

Myslím, že to tento postoj späť k prirodzenosti zasahuje do viacerých odvetví v našom živote, môže to byť kozmetika – prírodná kozmetika, namiesto chemickej, chodenie naboso či v barefoot topánkach, prirodzené pôrody, lokálna strava, a tak ďalej.

Sama som úspešnou praktikujúcou niektorých z nich a pokúsim sa vám opísať, čo mi ich aplikovanie do môjho života prinieslo.

Bezšampónovanie:

V minulosti som používala niekoľko vlasových prípravkov na to, aby som bola spokojná s tým ako moje vlasy vyzerajú. Pred troma rokmi som prešla na metódu no poo, ktorá spočíva v tom, že sa vlasy neumývajú klasickým šampónovaním, ale na ich umývanie sa používajú iné prírodné látky. Mne sa najviac osvedčil marocký íl a kokosový olej a na vôňu rôzne éterické prírodné oleje. Keď som sa o vlasy starala klasickým konvenčným spôsobom, častejšie sa mi mastili, musela som si ich umývať raz za tri dni a na konečnú úpravu vlasov som pravidelne používala gély. Dnes keď som už úspešne zaviedla techniku no poo si vlasy umývam raz za dva týždňa ílom a inokedy len čistou vodou. Vlasy som nikdy nemala tak krásne a zdravé ako teraz.

Chodenie naboso:

Pred rokom som prepadla vášni chodenia na boso. Bolo mi to veľmi príjemné cítiť na prechádzke v lese všetky tie zmyslové podnety cez chodidlá, letný potôčik, príjemný mäkulinký mach ale aj pichľavé ihličie. Po nejakej dobe som sa dozvedela, že to nie je len príjemné, ale aj zdravé, pretože to podporuje to, ako chodidlo prirodzene správne pracuje, čo mu v bežných topánkach nie je umožnené. Ani ortopedická obuv to neumožňuje.