Ako sa správne starať o drevenicu?

Drevené stavby sú súčasťou nášho krajinného dizajnu už od nepamäti. V poslednej dobe opäť naberajú na svojej popularite a stali sa z nich miesta na rekreáciu ale aj bývanie. Pri drevených stavbách je však podstatná aj správna a pravidelná starostlivosť.

Drevo je prírodný materiál, ktorý krásne vyzerá a vytvára dokonalú atmosféru. Skvelo sa hodí ako do interiéru, tak aj do exteriéru.  Dodáva na harmónii a umocňuje pokoj, ktorý mnohokrát pri oddychu a rekreáciu potrebujeme. Avšak v porovnaní s inými stavebnými materiálmi drevo omnoho jednoduchšie podlieha vonkajším vplyvom. Reaguje na zmeny teploty, vlhkosť či mechanické používanie, čo má vplyv aj na jeho odolnosť a trvácnosť. Ak máte na záhrade či pozemku vlastnú drevenicu, alebo zvažujete jej kúpu, určite by ste mali vedieť, ako sa o jej drevo správne starať.

Ošetrenie a starostlivosť o drevo

Správna starostlivosť spočíva v pravidelnosti a prevencii. Drevo postupom času začína strácať svoje pôvodné vlastnosti, a preto je potrebné trocha mu dopomôcť. Najväčším nepriateľom dreva je vlhkosť, ktorá ak sa podcení, dokáže narobiť poriadne škody. Vlhké drevo je náchylné na praskanie, môže napučať a zmeniť svoj tvar a taktiež sa stáva vhodným prostredím pre vznik plesní, húb a tiež si na ňom rád „pochutná“ aj drevokazný hmyz.

Počiatočným krokom pri ochrane a starostlivosti o drevenicu je povrchová úprava dreva. Povrchová úprava dreva spočíva aj v aplikácii ochranných náterov. Náter drevenice impregnačnými nátermi zaručí ochranu pred škodlivými organizmami, ako sú plesne, huby ale aj drevokazný hmyz. Impregnačný náter drevenice by sa mal realizovať na suché a zdravé drevo, ktoré predtým ešte nebolo nijako ošetrené. Tento náter drevenice sa realizuje len raz na začiatku a mal by ochrániť drevo z dlhodobého hľadiska. 

Po impregnácii nasleduje ďalší povrchový náter drevenice, ktorý má za úlohu chrániť drevo pred vplyvmi počasia ale aj mechanickým poškodením. Môže ísť o povrchové nátery, akým je lazúra či krycie farby. Táto povrchová úprava dreva sa zvyčajne nanáša v dvoch až troch vrstvách, pričom je potrebné medzi jednotlivými nátermi dodržať odstup aspoň 24 hodín.

Renovácia drevenice

Tento proces ochrany dreva platí pri nových drevených stavbách. Čo však v prípade, že máte doma staršiu drevenicu? Navrátiť pôvodné vlastnosti dreva pomôže renovácia drevenice. Kvalitná a profesionálna renovácia drevenice dokáže zvýšiť jej odolnosť a predĺžiť životnosť. Renovácia drevenice má opodstatnenie vtedy, ak si začnete všímať odlupujúcu sa farbu, praskanie dreva, vlhké časti na dreve či hnilobu alebo pleseň. Pri renovácii drevenice sa postupuje tak, že sa najprv odstránia poškodenia dreva, aby sa zabránilo ich šíreniu. Následne sa dané časti dreva prebrúsia a ošetria ochranným náterom. Náter drevenice tak obnoví jej odolnosť voči poveternostným vplyvom a drevokazným škodcom. 

Renovácia drevenice by však nemala byť realizovaná len vtedy, ak sa zistí nejaké poškodenie. Tá správna ochrana dreva spočíva v pravidelnej starostlivosti. Drevo drevenice by sa malo renovovať pravidelne, to znamená prebrúsiť a natrieť ochranným náterom. Drevo vašej drevenice pravidelne kontrolujte a aspoň raz za rok či dva mu doprajte nový náter. Tak zvýšite odolnosť a trvácnosť vašej drevenice a predĺžite si čas, ktorý si môžete vychutnávať jej využívaním. Renovácia drevenice by v neposlednom rade mala byť vykonávaná odborníkmi, ktorí majú profesionálne zručnosti a skúsenosti. Len tak budete mať istou, že vaša drevenica dostala kvalitnú a spoľahlivú starostlivosť.