Ako sa obliecť na bicykel počas jesene

Jesenné počasie býva premenlivé. Horúce slnko babieho leta striedajú typické hmlisté dni a sychravé dažde. Napriek tomu (alebo možno práve preto?) má jesenná cyklistika svoje neopakovateľné čaro. Aby ste si ju naplno vychutnali, poradíme vám, ako sa na bicykel správne obliecť.

Zásady správneho obliekania na jesennú cyklistiku

Možno vám to bude znieť ako paradox, ale na jar a cez leto nie je vhodné obliekať sa príliš naľahko, nakoľko môžete prechladnúť. Platí to aj naopak – počas jesene a zimy to netreba preháňať s vrstvami oblečenia, keďže zase môžete prechladnúť z nadmerného potenia a následného ochladzovania tela.

Ideálne materiály na jesenné cyklo oblečenie

Jesenná cyklistika je častokrát pomerne náročná aktivita vzhľadom na to, že sa spočiatku príjemná teplota môže rýchlo zmeniť a na ceste vás môže prekvapiť silný vietor, studený dážď alebo nebodaj i sneh. Preto odporúčame obliecť si také cyklistické oblečenie, ktoré spoľahlivo odolá nielen ľadovému vetru, ale i prenikavému dažďu.

Najobľúbenejšie je funkčné oblečenie vyrobené z polyesteru a polypropylénu. Veľkej obľube sa však teší aj prírodný materiál, ako je merino vlna. Vrchná vrstva oblečenia by mala byť nepremokavá a vodoodolná.

Cyklistická výbava na jeseň by mala mať 3 vrstvy:

  1. Funkčnú bielizeň –prilieha priamo na pokožku a mala by odvádzať pot od tela.
  2. Strednú termoregulačnú vrstvu – udržiava telo v konštantnej teplote.
  3. Vrchnú vrstvu –má ochrannú funkciu pred dažďom a vetrom.

Ak sa ochladí, pridajte ďalšie oblečenie

Ak sa vydávate na cyklotúru v jeseni, nespoliehajte sa na cyklistické šortky a oblečte si radšej dlhšie cyklonohavice. Ak slnko predsa len hreje prisilno a obávate sa, že by vám mohlo byť príliš horúco, pribaľte si dlhé cyklonohavice aspoň do batoha, aby ste si ich mohli v prípade potreby rýchlo obliecť. Nezabudnite ani na návleky, ktoré udržia nohy v teple a suchu.

Ďalším dôležitým prvkom je dlhšie tričko na bicyklovanie spolu s cyklo rukavicami, návlekmi na ruky a hlavne ľahkou priedušnou bundou, odolnou voči vetru i dažďu. Vrstvenie oblečenia je praktické, pretože vrstvy držia medzi sebou vzduch a pomáhajú vám byť v teple. V prípade zmeny počasia sa viete rýchlo prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Ak sa nečakane oteplí alebo ochladí, môžete si podľa potreby vyzliecť alebo obliecť ďalšiu vrstvu.

Kvalitná termo bielizeň má svoj význam

Funkčná bielizeň nezabraňuje poteniu, ale umožňuje rýchlo odvádzať pot od tela. Vďaka tomu je schopná udržať vás v suchu a teple a tak zabrániť možnému prechladnutiu. Tvoria ju moderné materiály z mikrovlákna zabraňujúce prehriatiu organizmu a dobre odvádzajúce pot.