Čím sa vyznačujú ekologicky zmýšľajúci ľudia?

kocovny kmen

„Já žeru kvítí a lesní bobule, mé tělo ví, že to je jediné, co mohu jíst fazule bonduelle, poslouchat hippies, mít dredy bambule a s každou jít …“ spieva Kuko z Horkýže slíže v pesničke, ktorá paroduje ekologickejšie zmýšľajúcich ľudí a hlavne niektoré ich spoločné črty ako je vegetariánstvo, či vegánstvo, voľná láska a túžba po nezávislosti, ktorá sa navonok vyznačuje rebelskejším oblečením či počúvaním alternatívnej hudby. Nie je to však určite všetko, čo ľudí, ktorých spája láska k prírode charakterizuje a vlastne tieto črty nie sú ani tými najcharakteristickejšími, skôr tými najlepšie sparodovateľnými.

Myslím, že všetkých spoločne spája láska k prírode ktorá sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Jedným z najčastejších je ekologickejšie zmýšľanie, ktoré sa prejavuje zanechávaním, čo najmenšej možnej ekologickej stopy. Čo to konkrétne znamená? Títo ľudia sa snažia žiť tak, aby čo najmenej alebo vôbec znečisťovali alebo ničili prírodu. To sa odráža vo viacerých oblastiach ich každodenného života. Konkrétne sa snažia jesť potraviny vypestované v ekologických poľnohospodárstvach, podporujú lokálnych výrobcov. Ak jedia mäso záleží im tiež na tom, aby zvieratá z ktorých pochádza, neboli vychovávané v krutých podmienkach a takisto im záleží na kvalite potravy, ktorú prijímali.  Z vajíčok vyberajú také, ktoré boli znesené sliepkami vo voľnom alebo podstielkovom chove. Vyhýbajú sa vajíčkam z klietkového chovu.

Ich oblečenie je vlnené, bavlnené či ľanové. Vyhýbajú sa umelým látkam. Chodia na boso alebo v kožených barefoot  topánkach. Používajú výhradne prírodnú kozmetiku. Aj keď je bio kozmetika výrazne drahšie ani tým menej solventným nebráni v jej používaniu. Medzi finančne dostupnú kozmetiku patrí napríklad prírodná kozmetika tiande.

Je však dôležité vedieť, že napriek nanajvýš ekologickému chovaniu, k prírodne šetrnému jedeniu, nakupovaniu či recyklovaniu, si treba dva krát rozmyslieť cestu lietadlom. Jedna cesta lietadlom totiž vytvorí takú ekologickú stopu, ktorá sa vyrovná niekoľkým rokom toho najneekologickejšieho správania jednej rodiny.