Spoločenské postavenie

spolocenske postavenie

Spoločenské postavenie je v podstate vymyslený koncept postavený na iluzórnych a nestálych podmienkach. Niektorí ľudia sa celý život snažia o to, aby získali významné spoločenské postavenie, niektorí sa celý život boja, aby o neho neprišli a niektorí, tí ktorí sa rozhodli nehrať túto hru na spoločenské postavenie to veselo ignorujú a patria medzi tých najšťastnejších.

Čo vlastne spoločenské postavenie je a kedy je významné?

Je to jednoduché, spoločenské postavenie je to, aké miesto má dotyčný človek v danej spoločnosti.  Existuje nejaká pomyselná všeobecná spoločnosť všetkých ľudí a výnimočné postavenie majú tí, ktorí pre spoločnosť robia napríklad prácu, ktorá je istým spôsobom výnimočná, respektíve dôležitá. K váženým spoločensky uznávaným prácam patrí lekár, doktor, právnik, inžinier, architekt. Obyčajné práce ako obchodník, grafik, elektrikár, či upratovačka sa až tak veľkému uznaniu netešia. Aká sa za tým však skrýva logika? Podľa mňa žiadna. Podľa môjho názoru je dôležité, aby človek robil práve to, čo ho baví a napĺňa, či už je to predávanie tovaru alebo liečenie ľudí. A každá práca si zaslúži rovnaký rešpekt a uznanie. Prečo? Pretože každá práca je dôležitá. Na prvý pohľad sa možno zdá, že vyliečiť človeka je dôležitejšie ako predať či upiecť chlieb, keď sa na to pozrieme z vyššieho pohľadu a uvidíme všetky tie prepojenia a spojitosti musí nám byť jasné, že to tak jednoznačné nie je. Doktor sa musí najesť a naje sa len vtedy, ak niekto ten chlieb upečie a niekto mu ho predá. Koniec koncov aj ten pacient, keď sa vylieči a zrazu nebude mať čo jesť, na dlho ho to nezachráni.

Preto, každá práca je dôležitá a spoločnosť by fungovala oveľa lepšie, ak by sa ľudia z rôznych prác navzájom vážili a táto hra na dôležitosť by už nebola taká dôležitá. Samozrejme, niektoré práce sú náročnejšie ako druhé a niektoré zas viac potrebné, o tom potom, ale každá má svoj význam.

Zo spoločenským postavením prichádza spoločenské uznanie od ktorého sú niektorí ľudia závislí. Prejavuje sa aj tým, čo s môžete dovoliť vlastniť. Či vám vaša práca umožňuje istý štandard a môžete si kupovať Biopotraviny a zariadiť si dom designovým nábytkom Ekoma.