Barefoot topánky pre deti

Slovo barefoot sa dnes začína skloňovať čoraz viac. A čo vy? Počuli ste už tiež o barefoot topánkach, či dokonca chodení na boso? O čo vlastne ide? Je to nový módny hit alebo to so sebou skutočne prináša nejaký benefity? A je to vhodné aj pre deti?

Barefoot je návrat k prirodzenosti. K prirodzenosti, nie k prirodzeniu, o ktorom sa môžete dočítať  v erotických poviedkach. Ale aj v nich sa často vyskytujú postavy na boso… Tak, ale žarty bokom. Ide o návrat k prirodzenej chôdzi.  Sú to topánky, ktoré umožňujú správať sa nohám v topánkach presne tak, akokeby sme chodili na boso. Aký to má význam? Nemáme topánky práve preto, že akýmsi spôsobom uľahčujú chôdzu?

Podľa teórie zástancov barefoot chodenia to tak nie je. Príroda zariadila naše telo tak, aby fungovalo správne presne tak, ako sme sa narodili a nepotrebujeme žiadna barličky. Dokonca si tým aj často škodíme. Obúvaním už malinkých nožičiek do tvrdých topánok chodidlo nerastie tak akoby malo. Chodidlo má samozrejme priamy súvis s celým našim fyzickým aparátom, čiže z toho samozrejme vyplýva, že nesprávny vývoj chodidla má neblahý vplyv na celé telo, nesprávne chodenie, držanie tela, bolesti chrbta a podobne.

Pre naše malé deti chceme vždy to najlepšie. Ešte predtým ako sa narodia, vyberáme tie najlepšie kolísky, postieľky, zavinovačky, hrazdičky, špeciálne vaničky a potom ich veľakrát ani nevyužijeme. Barefoot topánočky nie sú lacnou záležitosťou, ale určite vám na nich nebude sadať prach a vaše deti vám raz poďakujú. A rovno kúpte jedny aj sebe!