Ako zvládnuť upratovanie garáže?

Otvárate po zime svoju garáž, plní očakávaní sa tešíte na ďalšiu sezónu na milovanom aute alebo motorke, no po rozsvietení svetla sa vo vás nahromadil strach a zdesenie z neporiadku, ktorý ste v garáži pred zimou nechali? Nezúfajte, s našimi tipmi dostanete garáž do bezchybného stavu bez zbytočnej námahy.

Čo vyhodiť?

To je otázka, ktorá dramaticky vplýva na našu psychiku. Okrem obľúbeného skrutkovača a ostatných predmetov, ku ktorým máme citový vzťah, by sme sa mali vzdať i všetkých starých chemikálií, olejov a zatuhnutých lepidiel. Ich neustále odkladanie vyústilo do situácie, kedy sú už nepoužiteľné a priniesli by nám skôr škodu než úžitok. Bez váhania ich zlikvidujte, samozrejme, legálnou a ekologickou cestou.

Čo nechať?

Čo je doma, to sa počíta. V našom prípade skôr platí pravidlo: čo je funkčné, to sa počíta. Náradie rokmi stratí svoj lesk a možno chytí aj hrdzu, no to mu vôbec neuberá na funkčnosti a spoľahlivosti. Staré kľúče sú často omnoho pevnejšie, než tie z moderných zliatin, ktoré ohnete pri odťahovaní prvej matice. Avšak, všetko musí mať svoje miesto a preto ponechané predmety starostlivo roztrieďte a uložte do regálov.

A špina?

Keď máme polovicu garáže vypratanú (a v smetiaku) môžeme sa pustiť do čistenia. Na fľaky na pracovnom stole použite starý dobrý lieh, mastné škvrny od oleja na zemi zase zneškodní dobrý odmasťovač. Nebráňte sa ani zametaniu, vysávaniu a zmetaniu pavučín. Garáž by mala byť reprezentatívnym úložiskom našich motorových pokladov. Pre takéto práce sa určite hodí investovať a zaobstarať si priemyselný vysávač.

Ako garáž udržať čistú a upratanú?

V prvom kroku vyhadzujte nepoužiteľné veci už za pochodu. Nebudú sa vám hromadiť. Ak niečo kvapne, utrite to okamžite a ušetríte si námahu pri zložitom čistení zájdenej špiny. Za zváženie stojí aj výmena garážovej brány, ktorá neprepúšťa toľko nečistôt, prachu, lepšie izoluje teplo a lepšie sa udržuje čistá a pekná.

A čo je hlavné, udrží vaše auto, motorku, kompresor, bicykel, robotický bazénový vysávač a ďalšie poklady v bezpečí, v suchu a v teple.