Ako postaviť základy pre drevený altánok a záhradné domčeky

Ako postaviť základy pre drevený altánok a záhradné domčekyPri plánovaní záhradného domčeka sa nemusíte vždy spoliehať na jeho kúpu. Dnes je možné, aby ste si základy pre záhradné domčeky postavili úplne sami. Budete predovšetkým potrebovať výber vhodného materiálu, ktorý bude konštruovať celú stavbu.

Čo treba zohľadniť pri plánovaní základov?

Nezáleží na tom, pre aký domček sa  rozhodnete. Dôležité je aby mal každý altánok poriadnu konštrukciu. Predtým než sa pustíte do plánovania, je nutné, aby ste mysleli na to, že záhradné domčeky nikdy nie sú prázdne. Veľkosť je vždy dôležitá, pokiaľ ide o kúpu alebo vlastné plány záhradnej stavby. Keďže časom do domčeka pribudnú stále ďalšie a ďalšie veci, jeho veľkosť je dôležitá pre uskladňovanie vecí. Nezabudnite tiež na veľkosť a plochu záhrady, nechcete predsa aby dreveny altanok zabral veľký priestor záhrady.

Ako určiť správny pôdorys pre drevený altánok?

Pôdorysná plocha pre záhradné domčeky sa pohybuje približne do 10 metrov štvorcových. Stavby, ktorých plocha je viac ako 10 metrov môžeme skôr považovať za záhradné chatky. Konštrukcia a základy záhradných chatiek musia byť masívnejšie, aby bola stavba naozaj pevná. Pokiaľ vám to vaša záhrada dovolí, pokojne si môžete dovoliť aj väčší záhradný domček. Zaobstaranie a kúpa záhradného domčeka je jednoduchšia, pokiaľ máte dopredu zistené rozmery.

Čo je možné použiť pre základ pod domček?

Či už ide o dreveny altanok alebo iné záhradné domčeky, ako dobrý základ môžete vysypať približne hrúbku 10 centimetrov štrku, vďaka čomu sa vyrovná terén. Ak na tento základ položíte dlažbu, získate tak odolnú podlahovú vrstvu pre dreveny altanok.

Je vlastná konštrukcia nákladná?

Drevená alebo plechová konštrukcia záhradných domčekov vás vyjde približne od 200 eur. Závisí to predovšetkým od materiálu a tiež vášho vkusu, pre aký typ stavby sa vlastne rozhodnete. Drevené konštrukcie domčeka sa skladajú zo samonosných látkových stien. Plechové záhradné domčeky majú rámové nosné konštrukcie, ktoré sú obložené spolu s plechovými panelmi. Zmeny vykonané v konštrukcii sú možné len v malom rozsahu, kvôli bezpečnosti stavby.