Radosti a starosti s letnou dovolenkou

Na leto sa mnohí tešíme aj preto, že je to čas prázdnin a dovoleniek. Tie nám prinášajú v prvom rade veľa radostí, ale popritom aj nejakú tú starosť, najmä ak ide o rodinnú dovolenku. Ukážme si to na príklade bežnej rodiny s deťmi.

 

Kam ísť na dovolenku?

Prvé radosti aj starosti sú spojené s výberom dovolenkovej destinácie. Zvykneme pritom zvolať rodinnú radu, ktorá má za úlohu zosúladiť často protichodné predstavy jednotlivých členov rodiny. Najdôležitejšou otázkou býva, či dať prednosť horám alebo moru. Keď sú deti trochu staršie, dá sa uvažovať aj o pobytových zájazdoch. Keď už sa v rodine skutočne nevieme zhodnúť ani na tom, najlepšie je destinácie striedať, aby si každý prišiel na svoje. Popritom všetkom treba brať do úvahy rodinný rozpočet, a to je asi tá najväčšia starosť.

Čo si zbaliť a ako ísť

Povedzme si pravdu, s balením sú skôr starosti. Na jednej strane treba myslieť na to, aby sme nič dôležité nezabudli, na strane druhej nemá zmysel so sebou brať „celý dom“. A čo cesta? Veľa závisí od dopravy. Ak ideme lietadlom, prevažujú starosti, hlavne ak sa niekto v rodine bojí lietania. Zato taká cesta autom môže byť zážitkom sama o sebe. Pozorovanie okolitej krajiny alebo napríklad zastávka na krásnej vyhliadke sú vítaným spestrením. Pre rodiny s menšími deťmi však môže byť aj cesta autom starosť. Nielenže je potrebné vybavenie, ako sú napríklad autosedačky, ale počas dlhej cesty treba detičky zabaviť a rozptýliť.

Samotná dovolenka

Pobyt priamo na mieste vo vybranej destinácii by nám mal priniesť predovšetkým veľa radostí. Našťastie, tak tomu zvyčajne aj býva. Šantenie v mori, výlety do prírody, prechádzky po promenádach, športové vyžitie, objavovanie nových miest, gurmánske zážitky či obyčajné leňošenie – pre to všetko predsa na dovolenky chodíme. Sem-tam sa ale vyskytnú aj starosti. Napríklad keď si v hoteli pomýlia našu rezerváciu, keď niekto z rodiny stratí doklady alebo nebodaj ochorie. Dôležité je, aby starostí bolo čo najmenej.

Spomienky aj po rokoch

Z vydarenej dovolenky si odnášame množstvo zážitkov a pekných spomienok. Tie si potom treba dobre uchovať, aby nám prinášali radosť aj po rokoch. V dnešnej dobe fotografie ukladáme hlavne na Facebook alebo Instagram. Výhodou je, že sa môžeme takto o zážitky podeliť s blízkymi. Tie najlepšie momenty však stojí za to i vytlačiť a zarámovať. Na to sa perfektne hodia multirámy pre viac fotiek naraz. Stačí pohľad a hneď si spomenieme, koľko radostí sme ako rodina spolu prežili. A na starosti úplne zabudneme.