Veľký návrat prírodných materiálov

Na hodinách dejepisu sme sa učili o dobe kamennej, bronzovej či železnej. Ak by sme mali podľa tejto logiky pomenovať súčasnosť, asi najpriliehavejším označením by bola doba plastová. Skutočne, plast nás obklopuje všade, kam sa len pozrieme. Našťastie, v posledných rokoch sme svedkami aj protireakcie – návratu k prírodným materiálom.

Plasty verzus príroda a zdravie

 Plast sa zo začiatku javil ako geniálny vynález. Veď z umelej hmoty je možné vyrobiť takmer všetko – od obalov, cez elektroniku, nábytok, textílie až po, dajme tomu, umelé zuby. Plasty sú veľmi praktické, sú ľahké, skladné, veľa vydržia a sú aj relatívne lacné. Ale je tu jedno obrovské ALE. Odpad z umelej hmoty výrazne poškodzuje prírodu a životné prostredie, stačí si spomenúť len na znečistené moria plné plastu. Navyše, odborné štúdie poukazujú na to, že plast negatívne vplýva aj na naše zdravie. Aj z týchto dôvodov dochádza k renesancii prírodných materiálov.

Prírodné materiály v produktoch bežnej spotreby

Kurz sa pomaly obracia. Ekologicky uvedomelejší ľudia začínajú preferovať výrobky z prírodných materiálov, ktoré sú ľahko a rýchlo biologicky rozložiteľné. Namiesto oblečenia zo syntetických materiálov kupujú oblečenie z bavlny či ľanu, namiesto igelitiek ukladajú svoje nákupy do plátenných tašiek, vodu pijú radšej zo skla a aj svojim bábätkám dajú radšej ekologické plienky. Pritom používanie prírodných materiálov nie je „len“ vecou ekologického povedomia, ale zároveň vecou estetickou. Dobre vyzerajú, a preto nikdy nevyjdú z módy.

Prírodné materiály v architektúre

Vysloveným trendom je používanie prírodných materiálov v architektúre, a to sa týka tak interiérov, ako aj exteriérov. Firmy, ktoré ponúkajú nábytok či kuchyne na mieru, hlásia, že zákazníci si materiály ako drevo, sklo či kameň vyslovene žiadajú. Ešte o krok ďalej v tomto smere sú takzvané pasívne domy, postavené výlučne z pasívnych materiálov šetrných k životnému prostrediu. Moderný človek sa už asi ťažko môže vrátiť k prírode v zmysle „naspäť na stromy“. Aspoň takýto návrat v malom ale určite nemôže byť na škodu.