Workoholik alebo len extrémne pracovitý človek

Za slovom workoholizmus sa skrýva takzvaná závislosť na práci. Je to vážne psychické ochorenie, ktoré si zaslúži rovnako veľkú pozornosť ako iné psychické ochorenia, ale veľakrát sa ľuďom trpiacim touto poruchou žiadnej odbornej pozornosti, respektíve pozornosti okolia nedostáva. Je to veľakrát preto, pretože si workoholika môžeme veľmi ľahko spliesť len s extrémne pracovitým a usilovným človekom. Ako ich ale teda rozlíšiť? Dá sa to vôbec? Ak vás táto téma zaujíma, čítajte prosím ďalej, dozviete sa viac:

Predstavte si danú situáciu: „Daniel pracuje v novinách, jeho práca mu zaberie klasických 8 hodín denne. Keď má Daniel vo svojej práci voľnejšie spravuje facebookové stránky e-shopov ktoré predávajú rôzne náradie či sieťové prvky. Po práci sa Daniel ponáhľa do centra pre ľudí bez domova a po večeroch opravuje počítače. Po víkendoch berie fušky na výkopové práce. Vedeli by ste z daného opisu určiť či je Daniel workoholik alebo len extrémne pracovitý človek? Podľa mňa to nejde. Museli by ste sa dozvedieť nasledujúce skutočnosti:

Workoholik je osoba, ktorá je závislá od práce. To znamená, že keď nepracuje (nemusí to byť len práca ako zamestnanie, ale akákoľvek zmysluplná činnosť – starostlivosť o rodinu, pomoc v rôznych neziskovkách a charitách…) cíti sa veľmi nepohodlne a nepríjemne, v extrémnych prípadoch prepadá panike, úzkosti a strachu. Workoholik je niekto, kto keď nepracuje a nie je užitočný, necíti sa byť hodný lásky. Príčinou býva zlý vzťah samého so sebou, nedostatok primárnej sebalásky. Väčšinou sa príčina odhalí v traumatickej udalosti z detstva.

Na rozdiel od workoholika je pracovitý človek niekto, kto bez problémov pracuje viac ako je možno nejaká pomyselná